Апеляційний суд Харківської області підтвердив право громадського об’єднання на свободу вираження поглядів і критику публічної особи

З моменту свого створення (2014 рік) ГО «Всеукраїнська ліга правників проти корупції» у процесі статутної діяльності дійшла висновку, що значна частина адміністративних послуг в Україні надається споживачам через посередницькі комерційні фірми, які існують і діють тільки завдяки своїм тісним корупційним зв’язкам зі службовими і посадовими особами Державної міграційної служби України. Через фірми-посередники (турагенства, консалтингові, юридичні фірми) швидко, але за додаткову плату, можна "вирішити" проблеми, пов'язані з запрошенням іноземців в Україну, отриманням закордонного паспорта або посвідки на проживання для іноземців, одержанням громадянства України, тощо.

Починаючи із 2015 року громадська організація публікує серію матеріалів щодо фірм-посередників та їх можливих корупційних зв’язків із представниками міграційної служби в Харківській області. За інформацією, наданою нашою громадською організацією, відбулося порушення трьох кримінальних проваджень щодо фірм-посередників та посадових осіб ДМС України, які пізніше були закриті.

ГО «Всеукраїнська ліга правників проти корупції» також активно повідомляла правоохоронні органи України, Комітет Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції, Адміністрацію Президента України про нагальні проблеми у цій сфері. Втім, більшість державних органів пересилало заяви до ДМС України. А відповіді керівників ДМС носили характер «відписок».

Численні суб’єкти протидії корупції Харківської області так і не відповіли на головне питання: чи можна прискорено одержувати закордонні паспорти через фірми-посередники без корупційних зв’язків із посадовими і службовими особами міграційної служби?

Однак порушена пізніше кримінальна справа проти заступниці Голови ДМС України Д. Пімахової, викриття організованої групи в Києві надали очевидну відповідь на це питання. А у Харкові належної реакції місцевих правоохоронців у розслідуванні незаконної діяльності комерційних структур (фірм-посередників), пов’язаної із зловживаннями­­ службових осіб Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області та його територіальних підрозділів, ми не побачили.

Навпаки, замість того, щоб критично розібратись у фактах, які були оприлюднені нашою громадською організацією і провести справжні ефективні перетворення у підвідомчій службі, 16 січня 2016  начальник ГУ ДМС в Харківській області В.В. Гузь звернувся до суду із позовом до ГО "Всеукраїнська ліга правників проти корупції" та голови організації О. Шостко про захист честі, гідності та ділової репутації.

15 березня 2018 року Дзержинський районний суд міста Харкова (суддя Семіряд І.В.)  частково задовольнив позовні вимоги керівника міграційної служби  Харківської області.

Адвокатом Дмитром Бойко, який представляв інтереси відповідачів, було подано апеляційну скаргу.

9 серпня 2018 р. Апеляційний суд Харківської області у складі головуючого судді І.С.Сащенко, суддів І.П. Коваленко, А.І. Овсяннікової задовольнив апеляційну скаргу ГО «Всеукраїнська ліга правників проти корупції» у повному обсязі.

Таким чином, рішення Дзержинського районного суду міста Харкова, яким визнано інформацію, що міститься у відкритому листі до голови партії “Солідарність” - “Блок Петра Порошенка” В. Кличка, у статті «Закордонні паспорти: хто править бал?» такою, що не відповідає дійсності та завдає шкоди честі, гідності та діловій репутації начальника ГУ ДМС в Харківській області В.В. Гузя, було скасовано. Також скасовано зобов’язання опублікувати резолютивну частину рішення на сайті організації; стягнення з громадської організації на користь позивача моральної шкоди і часткове відшкодування судових витрат. 

Протягом цих років ми не коментували публічно цей судовий процес, щоб судді мали змогу неупереджено розглядати справу.

Висловлюємо щиру подяку Дмитру Бойко за наполегливу кропітку роботу у процесі! Дякуємо ГО «Інститут розвитку регіональної преси» за надану  допомогу по цій справі у рамках проектів юридичної підтримки журналістів. Ми вдячні колегам із різних громадських організацій, які підтримували нас, зокрема, Роману Лихачову (Чугуєвська правозахисна група), який представляв інтереси організації на перших засіданнях, а також всім небайдужим громадянам України, які мають активну життєву позицію щодо протидії корупції!

Повний текст постанови апеляційного суду можна прочитати тут.