Бразильці повстали проти корупції

До Вашої уваги основні положення статті Пауло Сотеро (Paulo Sotero), директора інститута Бразилії  міжнародного наукового центра імені Вудро Вільсона, Вашингтон, округ Колумбія, США. 

Нещодавно в Бразилії відбувся, мабуть, найбільший у світі мітинг проти корупції, за демократію та верховенство права. За даними поліції у неділю, 13 березня 2016 року, 3.4 мільйона бразильців вийшли на вулиці у 262 містах на знак протесту проти корупційних дій менеджерів державної нафтової компанії «Petrobrus» і топ політиків із правлячої партії. Демонстрації були напрочуд мирними й вийшли далеко за межі своєї мети – заклику до імпічменту президента країни Ділми Русефф. На мітингах люди висловили величезну підтримку діям федерального судді Серджіо Фернандо Моро, який проводить розслідування щодо «Petrobrus».

Вулиці знову “спалахнули” увечері 16 березня після того, як суддя Моро передав ЗМІ записи телефонної розмови між нинішнім президентом Бразилії та її попередником Луїсом Інасіу Лула да Сілва. Записи доводять, що Русефф запропонувала своєму попереднику міністерську посаду, рятуючи його від арешту за корупційний скандал із Petrobras. Варто зазначити, що відповідно до законодавства Бразилії, виборні посадови особи і міністри користуються певними юридичними привілеями і можуть бути притягнені до відповідальності лише Верховним судом. Найбільше протестувальників обурив уривок розмови, в якому Ділма Русефф говорить Лулі да Сілва, що вона, "у разі необхідності", негайно надішле йому документи про призначення. Опозиція інтерпретувала це як намір надати документи швидко, аби уникнути затримання.

Cлід зазначити, що пізніше, 18 березня, в Сан-Паулу та інших великих містах Бразилії зібралися близько 300000 людей, щоб висловити свою підтримку президенту Ділмі Руссефф.

Однак згідно опитуванню громадської думки, яке було проведено виданням «Data Folha», 66% мешканців підтримують імпічмент президента, і ці дані продовжують зростати. Відповідно до очікувань імпічмент має відбутися до відкриття Олімпійських ігор в Ріо-де- Жанейро в серпні цього року.

Ці події стали кульмінаційними в історії країни: вони викликали справжній переполох у тому суспільстві, де до недавнього часу люди із «високих кіл» були майже безкарними. Корупція розглядалася як частина генетичного коду відсталого суспільства, побудованого на соціальній нерівності і пригнобленні, яке знаходилось під контролем крихітної еліти. Зазвичай, корупціонери були притягнуті до відповідальності тільки за кричущі випадки порушення законодавства, але після тривалих судових процесів дієвих результатів все одно не було досягнуто.

Масові вуличні протести, що відбулися 13 березня, довели, що нетерпимість бразильців щодо корупції різко зросла. Станом на кінець лютого 2016 року 84 відомих політиків, бізнесменів та інших високопоставлених урядовців були засуджені в федеральних судах за справи, пов’язані з хабарами, розкраданням державних коштів, змовами та відмиванням грошей. До речі, більшість з цих грошей фігурували у контрактах між державним нафтовим гігантом «Petrobrus» та його постачальниками.

Активізація діяльності правоохоронних органів проводиться під керівництвом нового покоління федеральних суддів, прокурорів і співробітників поліції, які вже зростали в умовах політичної свободи і демократії, яка була відновлена в Бразилії в 1985 році після двох десятиліть військового правління. Для нових кадрів створена ідеальна система: більш освічений працівник – більш висока заробітна плата. Багато професіоналів нового покоління отримали класичну юридичну освіту за кордоном.

В ході інституційних реформ, які були розпочаті в 2004 році, було створено інститути зовнішнього контролю за судовою гілкою влади. Метью Тейлор, професор політології Американського університета, на конференції, що відбулася в Міжнародному науковому центрі імені Вудро Вільсона у Вашингтоні (США) у травні 2015 року, зазначив: «Три десятиліття демократичного правління в Бразилії здійснили вагомий інституційний прогрес у встановленні загального і ефективного правового регулювання у найбільшій країні Південної Америки. Офіційні інститути судової системи були значно поліпшені через ряд реформ у правовій структурі, зміни процесуальних норм, а також через кадрове забезпечення та управління. За рахунок підвищення ефективності діяльності судів кількість звернень громадян значно збільшилась. Незважаючи на те, що багато важливих проблем все ще не вирішено, судова система скоротила розрив між вимогами справедливості і реальним забезпеченням прав, здійснюючи свій внесок у поліпшення соціальної справедливості і поглиблення демократії в країні».

Судові розслідування, пов’язані з корумпованими політиками нафтової компанії почалися ще 10 років тому. Але активні дії щодо злочинців набули обертів лише нині після суттєвої громадської підтримки цього процесу. Як зазначає видання «Ideia Inteligencia», за даними опитувань громадської думки, 9 з 10 бразильців підтримують проведення цих антикорупційних розслідувань, незважаючи на негативний вплив на економіку країни.

Усі ці факти свідчать, що у Бразилії змінилося ставлення до корупції. Звичайно ж, занадто рано казати про культурні зміни, але пасивність громадян, яку можна було простежити раніше, нині у минулому. Усе суспільство поступово діє у напрямку підтримки верховенства права та побудови дійсно демократичного суспільства.

Першоджерело читайте тут