ЕКСПЕРТНЕ ОБГОВОРЕННЯ “ЯК ЗАХИСТИТИ ВИКРИВАЧІВ ВІД КРИМІНАЛЬНОГО ПЕРЕСЛІДУВАННЯ?”

22 квітня 2016 р. ГО “Всеукраїнська ліга правників проти корупції” разом з коаліцією “Ініціатива 11” провели експертне обговорення впровадження законодавчих гарантій захисту викривачів від кримінальних переслідувань як помсту за повідомлення про корупційні діяння, зловживання владою, порушення прав людини та ін.

Модераторами зустрічі виступили Олена Шостко та Оксана Нестеренко (“Всеукраїнська ліга правників проти корупції”). В обговоренні взяли участь більше 20 фахівців, серед яких — адвокати, громадські активісти, експерти в сфері кримінального та кримінально-процесуального права, фахівці в сфері запобігання корупції, а також науковці.

Учасники заходу обговорили питання щодо небезпек, які чекають на викривачів, зокрема, звинувачення викривача у свідомо неправдивому повідомленні про вчинення злочину чи неправдивих показаннях, притягнення до кримінальної відповідальності за розголошення інформації з обмеженим доступом. Експерти висловили рекомендації щодо впровадження законодавчих гарантій захисту викривачів від кримінальних переслідувань та можливі механізми захисту їх прав: зокрема, створення механізму досудового захисту викривачів, ролі Національного агенства з питань запобігання корупції та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у цьому механізмі.

Окрему увагу було приділено питанню щодо необхідності створення національного фонду захисту викривачів та єдиного реєстру справ викривачів.

Після теоретичної частини учасники експертного обговорення познайомились із двома конкретними справами, про які розповів присутнім адвокат А. Тарасенко. Учасники заходу під час прямої трансляції мали змогу задати питання Олександру Ружанському, який став жертвою переслідувань після оприлюднення ним інформації стосовно придбання елітної нерухомості в Києві головним військовим прокурором сил АТО К.Куликом.

А. Тарасенко ознайомив присутніх також із справою одеського волонтера-програміста Івана Яні, який працював з відкритими державними даними і пізніше був звинувачений у зламі сайту Міністерства юстиції.

Ці два кейси засвідчили величезні проблеми незахищеності громадян, які повідомляють про суспільно небезпечні діяння чи інформацію, яка становить суспільний інтерес і актуальності законопроекту, який обговорювали експерти на круглому столі.