Круглий стіл «Шляхи протидії корупційним правопорушенням при наданні адміністративних послуг ДМС України»

19 вересня 2015 року у Харкові відбувся круглий стіл «Шляхи протидії корупційним правопорушенням при наданні адміністративних послуг ДМС України». Захід був організований Всеукраїнською лігою правників проти корупції за участі Центру громадських ініціатив за підтримки Програми розвитку ООН в Україні та Міністерства закордонних справ Данії.

img1Метою круглого столу було обговорення проблем корупційних зв’язків фірм-посередників і ДМС України при оформленні закордонних паспортів, а також розгляд можливих шляхів протидії корупційним правопорушенням при наданні адміністративних послуг ДМС України.

У вступному слові Голова Ради ГО «Всеукраїнська ліга правників проти корупції» Олена Шостко розповіла про результати дослідження проблем корупційних зв’язків фірм-посередників і ДМС України при оформленні закордонних паспортів. Окремо зупинилась на складнощах, що виникли при спробах виявлення та протидії корупції при наданні адміністративних послуг у територіальних підрозділах ДМС України в Харківській області, та вказала на ризики, що унеможливлюють взаємодію у межах права громадян та органів ДМС. Було запропоновано всім присутнім обговорити можливі шляхи протидії корупції у органах ДМС України, а також в інших органах державної влади.

Дискусійне обговорення почав Сергій Гриненко, кандидат юридичних наук, доцент Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Він зазначив, що вдосконалення процесу документування фактів корупційних правопорушень дозволило би значно знизити корупційні ризики і, як наслідок, зменшити кількість корупційних правопорушень. Він додав, що безумовною перепоною щодо подолання корупції в органах державної влади, зокрема, в органах ДМС України, є недосконалість кримінально-процесуального законодавства України, яке ускладнює оперативне розслідування корупційних правопорушень.

Прокурор прокуратури Харківської області Аліна Каліна в цілому підтримала позицію Сергія Гриненка, вказавши на те, що недосконалість законодавства не дає можливості застосувати в повному обсязі оперативні засоби для розслідування корупційних правопорушень.

Ярослав Єпіфанов, адвокат, запропонував обговорити проблему запобігання корупційних правопорушень. Він звернув увагу на важливість впровадження таких дій, які б унеможливлювали саму корупційну поведінку або суттєво б її зменшували. Серед інших заходів найбільш переспективним, на думку виступаючого, є впровадження електронних сервісів для надання адміністративних послуг в органах ДМС України та підвищення поінформованості споживачів адміністративних послуг щодо їх прав та обов’язків.

Проблему поінформованості населення шляхом організації просвітницьких заходів з метою формування нетерпимості до корупції, розвинула у своєму виступі Юлія Єпіфанова, кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін, юридичного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Пані Юлія звернула увагу на роль ВНЗ як одного з дієвих інституцій просвітництва в Україні та наголосила на необхідності взаємодії як із студентством, так і з викладацьким складом задля популяризації ідеї «прозорої діяльності влади».

Ірина Селіванова, кандидат юридичних наук, доцент Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого підтримала учасників дискусії та вказала на найбільш дієвий спосіб подолання корупції в державі – не давати хабарів та не провокувати корупційні правопорушення. «Можливо це надто банально, але починати потрібно з себе». - зазначила пані Ірина.

Всі інші учасники круглого столу – громадські активісти, члени ГО “Всеукраїнська ліга правників проти корупції” – висловили власне бачення щодо подолання зазначеної проблеми. Всі присутні наголошували на важливості підготовки і розповсюдження інформаційних буклетів, які “озброюють” громадян України новими знаннями і допомагають аргументовано відстоювати свої права під час спілкування з представниками державних органів.

Юлія Єпіфанова