Операція «прикриття» або історія про ще один (?) прихований злочин

Замість передмови: за 8 місяців 2016 р. в Харківській області засуджено 8 осіб за вчинення кримінальних корупційних правопорушень: сім із них виявлено працівниками органів внутрішніх справ, один – прокуратурою. Парадокс: відділ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю в управлінні СБ України в Харківській області існує, а виявлених ним корупціонерів серед засуджених - немає. А чи є бажання взагалі щось робити? Судячи з цієї історії – немає. Як і у ДМС немає бажання змінюватись, зручно і вчасно надавати послуги всім споживачам, а не тільки тим, хто вирішує справи через фірми-посередники, зокрема, й державне підприємство "Документ".

Ігор Сосонський, волонтер правозахисної організації, який працює з переміщеними особами і якому терміново потрібно було виїхати до Польщі на навчання, 16 жовтня 2015 року знайшов через об’яву в інтернеті повідомлення про можливість швидко оформити паспорт для виїзду за кордон. Він подзвонив за вказаним телефоном (050) 939-50-27.

Йому відповіла Наталія (пізніше стало відомо, що це була Віннікова Наталія Володимирівна), яка за 3300 грн. пообіцяла допомогти в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон за три робочі дні. Для того, щоб клієнт не мав сумнівів, що все чесно, Наталія Володимирівна навіть написала розписку.

Громадянка Віннікова Н.В., призначила зустріч 16 жовтня 2015 р. у фірмі «АВІР», що знаходиться за адресою: м. Харків, проспект Правди, 5. Приблизно о 15 год. Ігор у супроводі громадянки Віннікової Н.В. прийшов у приміщення сектору централізованого оформлення документів № 2 ГУ ДМС України в Харківській області, який знаходиться за тією ж адресою. (Зауважимо, що це була п’ятниця, той день, коли ДМС взагалі не приймає документів від громадян для оформлення паспорта для виїзду за кордон. Охоронець приватної охоронної фірми, який чатує на вході до підрозділу, зазвичай, «фільтрує» громадян: не пропускає людей до приміщення державної установи, мотивуючи це тим, що документи не приймаються. Однак для деяких клієнтів двері завжди відкриті.)

В одному з кабінетів ДМС за вказівкою громадянки Віннікової Н.В. Ігор передав 3300 грн. співробітниці ДМС по імені Інна, після чого його провели до іншого кабінету для фотографування.

Виникає питання: чи була в курсі дій своїх підлеглих начальник сектору централізованого оформлення документів № 2 І.В. Микитась? Чи можливо, щоб охоронець приватної фірми щоденно самостійно вирішував, хто має право зайти в приміщення, а хто ні? Як так сталось, що громадянка Віннікова Н.В. вільно потрапила до кабінету державної служби? Чому субєктів, які здійснюють контроль за станом охорони державної таємниці, не турбує цей факт, як і десятки аналогічних йому?

19 жовтня 2015 року (понеділок) Ігор подзвонив Вінніковій Н.В. по мобільному телефону для того, щоб дізнатися, чи буде готовий паспорт в строк, на який вони домовилися. Громадянка Віннікова Н.В. сказала, що «замовник» пройшов спеціальну перевірку і в четвер зранку зможе отримати свій паспорт для виїзду за кордон.

Перед тим, як відвідати підрозділ ДМС, 22 жовтня 2015 р. Ігор написав заяву на ім’я начальника Управління СБУ в Харківській області Пивовара О.В. про вчинення кримінального правопорушення і намагався її віддати безпосередньо уповноваженій особі управління. Однак черговий повідомив, що на той момент чергового слідчого не було, тому Ігореві Сосонському нічого не залишалось, як тільки покласти документ у спеціальну скриньку. Після цього в територіальному підрозділі за адресою м. Харків, пр. Правди 5, він одержав свій паспорт.

На відео - інтерв'ю з Ігорем Сосонським, записано харківським журналістом Сергієм Єрмаковим (слід мати на увазі, що є деякі обмовки щодо дат).

Таким чином, в діях громадянки Віннікової Наталії Володимирівни, яка пообіцяла сприяння в оформленні й видачі паспорта для виїзду за кордон через працівників ГУ ДМСУ в Харківській області в строки, коротші за офіційно визначені, без необхідних документів, поза чергою, є ознаки злочину за ч. 2 ст. 369-2 КК України «Зловживання впливом».

Cлужбова особа ГУ ДМС України в Харківській області одержала неправомірну вигоду за сприяння в позачерговому оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон за три робочі дні, без необхідних довідок, з використанням наданої їм влади чи службового становища, що містить ознаки злочину, передбаченого ст. 368 КК України (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою).

Отже, завдяки особливому «сервісу», безпосередньо пов'язаному із сталими зв'язками посередників і чиновників, ДМС України вже на другий робочий день, 19 (!) жовтня 2015 р., оперативно оформила паспорт громадянина України для виїзду за кордон. В цьому кожний може пересвідчитись. Залишилось доставити документ в Харків, що й було зроблено, і вже у четвер, 22 жовтня, паспорт знаходився у громадянина.

Якими ж були дії спецслужби після одержання заяви від Ігора Сосонського про хабар? Може, було розроблено спеціальну операцію для припинення корупційних правопорушень в секторі централізованого оформлення документів № 2 ГУ ДМС України в Харківській області, біля якого розташована найбільша кількість фірм-посередників, про що неодноразово сигналізували пересічні громадяни? Мабуть, й аналітичний підрозділ не повинен був “упустити” ці очевидні факти? Тим паче, громадська організація неодноразово повідомляла про небезпеку вчинення більш тяжких злочинів, повязаних із загрозою національній безпеці України, оскільки підрозділ ГУДМС в Харківській області, розташований на проспекті Правди, 5 надає послуги мешканцям Луганської та Донецької області. У період військової агресії РФ і проведення антитерористичної операції є висока ймовірність того, що завдяки корупційним зв'язкам закордонний паспорт через посередників (фізичних чи юридичних осіб) можуть отримати не тільки звичайні громадяни, але й члени терористичних організацій ДНР і ЛНР, а також особи, які їм допомагають.

А от і ні. На заяву ніхто не звернув навіть уваги! Порушуючи вимоги ч. 4 ст. 214, ч. 2 ст. 218 Кримінального процесуального кодексу України, посадові особи Управління СБУ не внесли відомості із заяви громадянина до ЄРДР і не розпочали досудове розслідування. Більше того, як потім з'ясувалось, до слідчого підрозділу заява І. Сосонського надійшла тільки ... 29 жовтня 2015 р. Згідно висновку слідчого СВ Управління СБУ в Харківській області, погодженого із двома вищими керівниками Управління, у заяві І. Сосонського «відсутні конкретні дані, які свідчать про кримінальне правопорушення»!

Незаконну бездіяльність Служби безпеки України довелось оскаржувати в суді. 12 листопада 2015 р. суддя задовольнила скаргу І. Сосонського і зобов'язала слідчого СВ Управління СБУ в Харківській області внести дані із заяви до ЄРДР.

Майже через місяць після одержаної заяви, 19 листопада 2015 р., кримінальне провадження було зареєстроване у ЄРДР.

x

Управління СБУ в Харківський області направило матеріали провадження для визначення підслідності до Прокуратури Харківської області. Остання, в свою чергу, направила справу до слідчого відділу Дзержинського РВ ХМУ ГУ Національної поліції в Харківській області, де слідчий Шаповалов І.І. навіть не призначив почеркознавчої експертизи розписки Н.В. Віннікової. В даний час у заявника немає відомостей щодо процесуального статуса кримінального провадження.

І хоча після змін до КПК України СБУ не проводить досудове розслідування кримінальних корупційних злочинів, у спецслужби є великий арсенал правових засобів протидії корупції та організованій злочинності, передбачених, в першу чергу, законами України «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю», «Про контррозвідувальну діяльність». До цього часу функціонує Головне управління по боротьбі з корупцією та спеціальні підрозділи в обласних управліннях. В разі надходження заяви про кримінальне корупційне правопорушення уповноважена особа управління СБ України в Харківській області повинна прийняти її, зареєструвати у ЄРДР та розпочати досудове розслідування.

Висновок: В Україні, державі із системною корупцією, кожного дня громадяни дізнаються про численні факти, події, пов'язані із незаконним забагаченням, корупційними оборудками не тільки чиновників, а й вартових законності і правопорядку. Саме існування корупційних практик в системі кримінальної юстиції та судовій гілці влади робить неможливими антикорупційні реформи, вихолощує їх зміст, призводять до апатії і зневіри з боку громадян.

Щодо Державної міграційної служби України та її територіального підрозділу на місцевому рівні за два роки мало що змінилось. Відсутність якісних реформ прикривається хвалебною риторикою керівництва служби.

Можна десятки разів писати відповіді про те, що ДМС України не співпрацює з комерційними структурами, однак саме їх існування поряд з філіалами державного органу є беззаперечним доказом існування неформальних стосунків, заснованих на матеріальній зацікавленості. Для будь-якої людини, яка має здоровий глузд, стає зрозумілим, що без активної участі державних службовців ДМС України, які позачергово, поза графіком прийому обслуговують клієнтів фірм-посередників (на шкоду іншим громадянам), робота комерційних структур неможлива! Однак саме цей факт вже третій рік поспіль нахабно нехтується тими, хто повинен стояти на сторожі законності і правопорядку.

Тому ГО «Всеукраїнська ліга правників проти корупції» наполягає на прийнятті закону «Про захист викривачів і розкриття інформації про шкоду або загрозу суспільним інтересам», який би захистив саме тих працівників ДМС, які володіють достовірною інформацією щодо фактів корупційних дій своїх керівників, а також інформацією про прикриття з боку правоохоронних органів. Корупційний ланцюг не може добре функціонувати, коли у ньому задіяні тільки прості виконавці.

Довідка. Повноваження щодо оформлення закордонних паспортів покладено на Державну міграційну службу (ДМС) України, яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України.

ДМС очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України, внесеним на підставі пропозицій Міністра внутрішніх справ.

Голова ДМС призначає на посаду за погодженням з Міністром внутрішніх справ та головами відповідних місцевих держадміністрацій та звільняє з посади керівників територіальних органів ДМС.

З 27 лютого 2014 року міністром внутрішніх справ є Арсен Борисович Аваков.

З 1990 р. до 4 лютого 2005 р. А. Аваков прцював на посаді президента АТ «Інвестор». З лютого 2005 р. по лютий 2010 р. - голова Харківської обласної державної адміністрації.

У квітні 2010 року вступив у партію «Батьківщина» і очолив Харківську обласну організацію цієї політичної cили. Народний депутат України VII скликання, обраний за списком ВО «Батьківщина» (2012-2014).

ДМС України з 2 грудня 2015 р. по теперішній час очолює Максим Соколюк. У 2011 – 2013 рр. він працював радником Голови Державної міграційної служби України, з 2013 р.– генеральний директор Державного підприємства «Державний центр персоналізації документів».

Очільником Головного управління ДМС в Харківській області з 16 квітня 2014 р. і по теперішній час є Вячеслав Валерійович Гузь.

З вересня 2006 року по серпень 2010 р. він працював начальником управління праці та соціального захисту населення Жовтневого району м.Харкова, з 2010 р. по 2015 р. - депутат харківської міської ради 6 скликання від політичної партії Всеукраїнське обєднання «Батьківщина», у 2010 – 2012 рр. - заступник голови правління з загальних питань АТ «Інвестор».

Заступниками В. В. Гузя є дві посадові особи, які обіймали ці посади і в часи президента В. Януковича.

Першим заступником начальника Головного управління ДМС в Харківській області є І.В. Адамов. Перевірка, що передбачена законом України “Про очищення влади”, стосовно посадовця не закінчена, оскільки станом на 25 липня 2016 р. не було відповіді від СБ України (лист МВС від 12 серпня 2016 р.).

Заступником начальника є О. Ю. Чирик. За наслідками перевірки, передбаченої законом України “Про очищення влади”, заборон, передбачених частиною третьою і частиною четвертою ст. 1 названого закону, не виявлено.