Не тільки оформлення закордонного паспорта, а й оформлення запрошення для іноземця з метою отримання візи для в’їзду в Україну може супроводжуватися численними складнощами і відмовами з боку службовців ГУ ДМС в Харківській області. Натомість, сплативши певну суму комерційним фірмам, таке запрошення можна отримати в короткі строки та з мінімальним пакетом підтверджуючих документів.
Ставши свідком численних порушень закону України “Про адміністративні послуги”, “Про державну службу”, підзаконних актів, у липні 2014 р. О. Шостко написала скаргу на незаконні дії посадової особи міграційної служби. Після чого на стендах з’явилась необхідна інформація, а співробітники державної структури почали набагато ввічливіше спілкуватись. На жаль, у відповідь на скаргу прийшла формальна “відписка” від першого заступника начальника ГУ ДМС в Харківській області І. Адамова.
Навесні 2015 р. оперативний працівник ГВ БКОЗ УСБУ в Харківській області, а також старший прокурор прокуратури Харківської області О. Богінський, яким надавала пояснення О.Шостко вже як Голова ради ГО “Всеукраїнська ліга правників проти корупції”, одержали від останньої відеозаписи, зроблені у будівлі ГУ ДМСУ в Харківській області у липні 2014 р., на яких можна побачити, як окремі громадяни самостійно (без супроводження) або разом із посередником потрапляють на другий поверх державної установи, який є режимною територією.
На цьому відео (на жаль, не дуже доброї якості), зафіксовано відвідання кабінету № 6 Головного управління ДМС в Харківській області поза чергою особою, яка працює у фірмі “Документ – info” за адресою вул. Римарська 26, кімната 2. Саме ця особа фірми-посередника “Документ – info” запропонувала Олені Шостко зробити запрошення для громадянки іноземної країни “всього” за $350.
Вже пізніше, через вісім місяців, навесні 2015 р. cпівробітник фірми стосовно закордонного паспорта говорить, що сфотографуватись на паспорт можна безпосередньо на місці.
http://nocorrupt.com/investigatigarticle/zakordonni-pasporty-hto-pravyt-...
Фірма “Документ–info” займається не тільки закордонними паспортами, але й "допомагає" в оформленні посвідки на проживання, запрошень для іноземців та ПМЖ.
Фірма продовжує свою роботу, незважаючи на те, що деякий час слово “загранпаспорт” і номер кімнати по вул. Римарській 26 були заклеєними.
А ось і зовсім нова модифікована вивіска.
Нещодавно (у листопаді 2015 р.) ми знов побачили знайомого “працівника” фірми у коридорах ГУ ДМСУ в Харківській області.
Частина III. Дії фірм-посередників і кримінальне право.
На нашу думку, в діях представників фірм-посередників можуть бути ознаки злочину, передбаченого ч. 2 статті 369-2 зловживання впливом. Ця стаття з'явилась у Кримінальному кодексі нещодавно завдяки узгодженню вітчизняного законодавства із підписаними і ратифікованими Україною Конвенцією ООН проти корупції і Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією, які криміналізували “торгівлю впливом”. Злочинні дії описані у ч.2 відповідної статті Кримінального кодексу України як "Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, або пропозиція чи обіцянка здійснити вплив за надання такої вигоди".
Якщо посадова особа територіального підрозділу ДМС України приймає пропозицію, обіцянку, або одержує неправомірну вигоду за сприяння в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон в інтересах третьої особи у строки, коротші за законодавчо визначені, або без необхідних довідок, позачергово, з використанням наданої їй влади чи службового становища, така дія може містити ознаки злочину, передбаченого ч. 2 або ч. 3 ст. 368 КК України “Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою”.
Оскільки фірми-посередники здійснюють свою діяльність систематично протягом тривалого періоду часу, сприяють оформленню паспорта громадянина України для виїзду за кордон у строки, що є коротшими за законодавчо визначені, або без необхідних документів, що підтверджують терміновість, або поза чергою, безпосередньо узгоджуючи дії із посадовими і службовими особами підрозділів ДМС і розподіляючі функції між собою, вважаємо, що в окремих випадках можна ставити питання про вчинення корупційних злочинів в рамках організованої злочинної діяльності (ч. 3, ч. 4 ст. 28 КК України).
Частина ІV. Наші дії
"Всеукраїнська ліга правників проти корупції" завдяки своїй наполегливості домоглась внесення відомостей в ЄРДР і відкриття кримінального провадження за ст. 369-2 КК України. Заяву про кримінальне правопорушення було подано на ім’я прокурора Харківської області Ю. Данильченка 16 квітня 2015 р. Однак кримінальне провадження всупереч ст. 214 КПК України не було розпочате. Бездіяльність прокуратури було оскаржено в суді, який 5 травня 2015 р. зобов’язав внести відомості в ЄРДР і розпочати кримінальне провадження. Прокуратура Харківської області не виконувала ухвалу суду більше одного місяця.
15 червня 2015 р. було розпочато досудове розслідування в рамках кримінального провадження № 4201 522 000 0000 423, яке проводилось слідчим відділом міського управління ГУМВС в Харківській області. Нещодавно справу було передано до Дзержинського РВ ХМУ ГУМВС (зараз Дзержинський відділ ГУНП в Харківській області). До цього часу жодній особі не було пред’явлено підозру.
З 28 січня 2015 р. і дотепер ГО “Всеукраїнська ліга правників проти корупції” написала більше 30 заяв, звернень, скарг до керівництва ДМС України, Генеральної прокуратури, МВС України, СБ України, Адміністрації Президента України, Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції, зокрема, й відкритий лист до Голови партії БПП - Солідарність. Завдяки цим діям, а також іншим заявам небайдужих громадян, збільшились години прийому керівництва ГУ ДМСУ в Харківській області, з’явилась більш детальна інформація на стендах, повідомляється про роботу територіальних підрозділів і самого ГУ у суботу (хоча в дійсності жоден підрозділ відомства в даний час по суботах не працює), проводяться навчання персоналу із ознайомлення з антикорупційним законодавством тощо.
Нахабні рекламні оголошення комерційних структур із оформлення закордонних паспортів “прикрашали” вулицю Римарську в Харкові ще з 2000-х років. Однак новий очільник відомства (із квітня 2014 р.) В. Гузь, а також його нелюстровані заступники І. Адамов та О. Чирик, не поспішали змінювати status quo. Якщо уважно прослухати аудіозапис, який є на нашому сайті http://nocorrupt.com/investigatigarticle/zakordonni-pasporty-hto-pravyt-bal-43 то співробітниця фірми, що розташована за адресою: вул. Римарська, 24 Г (у дворі ГУ ДМСУ) чітко говорить, що поки не знає вартості закордонного паспорта, оскільки “инспектор меняется, пока неизвестно, начальник пошел туда, в овир “.
Після повторного листа з фотографіями рекламних банерів, який ГО “Всеукраїнська ліга правників проти корупції” надіслала заступнику Голови Адміністрації Президента УкраїниА. Таранову, були прибрані рекламні оголошення фірм-посередників по вул. Римарській 24 Г, Римарській 19, Римарській 23, які розташовані у безпосередній близькості до ГУ ДМСУ в Харківській області. За цими адресами фірми зараз не працюють.
Частина V. Пропозиції.
Оскільки законодавство містить корупціогенну норму, а саме, надає можливість оформлення документа громадянина для виїзду за кордон за три дні тільки у виключних випадках, а ДМС і відповідні виробничі потужності мають технічну можливість друкувати документи у цей термін, пропонуємо:
1). У частині 1 статті 5 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 р. № 3857-XII виключити словосполучення «а якщо поїздка пов'язана з терміновим лікуванням від'їжджаючого, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживає за кордоном, - протягом трьох робочих днів» залишивши можливість для всіх громадян одержати документ громадянина України для виїзду за кордон у термін 3 дні із сплатою підвищеного (потрійного) розміру мита (510 грн.).
У Постанові КМУ № 152 від 7.05.2014 р. вилучити слова «пов’язаною з нагальною потребою в лікуванні особи, що від’їжджає, від’їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, на підставі документів, що підтверджують необхідність термінового виїзду за кордон».
2). Внести зміни до КПК України щодо розширення переліку злочинів, під час розслідування яких допускається проведення НСРД (негласних слідчих розшукових дій). Зокрема, внести зміни до частини 2 статті 246 КПК України «Підстави проведення негласних слідчих (розшукових) дій», доповнивши її словами «або щодо корупційних злочинів будь-якої тяжкості»:
« …2. Негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії, передбачені статтями 260, 261, 262, 263, 264 (в частині дій, що проводяться на підставі ухвали слідчого судді), 267, 269, 269-1, 270, 271, 272, 274 цього Кодексу, проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких або особливо тяжких злочинів, або щодо корупційних злочинів будь-якої тяжкості.»