Чи дійсно Харківська область є лідером у протидії корупції?

“Починаючи з лютого поточного року, в Харківській області відкрито 600 кримінальних і адміністративних проваджень щодо корупціонерів і хабарників. За цим показником наш регіон — абсолютний лідер в Україні”, повідомив очільник ХОДА, голова Харківської територіальної організації партії «Солідарність»-«Блок Петра Порошенка» Ігор Райнін у вересні 2015 р.

(http://kharkiv.solydarnist.org/?p=1089&lang=uk)

Наскільки заявлена цифра відповідає дійсності і чи є підстави для оптимізму у громадян України?

Попробуємо розібратись із цим за допомогою двох джерел статистичної інформації.

Єдиний звіт про кримінальні правопорушення за серпень 2015 р. по Харківській області (дані охоплюють період із січня по серпень включно) містить наступну інформацію: за означений період було обліковано 592 кримінальних правопорушення у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг (більшість з яких належить саме до корупційних, хоча не всі).

Правоохоронці знайшли достатньо доказів, щоб вручити повідомлення про підозру для 187 осіб. З обвинувальним актом до суду було передано 153 кримінальні провадження.

Порівняємо ці дані з аналогічними по Одеській області, яка за кількістю населення є приблизно однаковою з Харківською. В Одеській області чисельність населення складає 2 млн. 390 тис., а Харківська налічує на 329 тис. більше – 2 млн.719 тис.

За 8 місяців 2015 р. в Одеській області було обліковано 620 кримінальних правопорушень по злочинам у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, повідомлення про підозру вручено 237 особам, з обвинувальним актом до суду передано 106 кримінальних проваджень.

Кримінальні правопорушення у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, січень-серпень 2015 р.

Області:

Обліковано кримінальних правопорушень

Вручено повідомлення про підозру

З обвинувальним актом передано до суду

Одеська

620

237

106

Харківська

592

187

153

Порівняємо тепер окремий склад злочину, який є стрижнем корупційної діяльності. За одержання хабара (неправомірної вигоди за новою редакцією ст. 368 КК України) в Одеській області було обліковано 81 кримінальне правопорушення ( в Харківській – 32), підозру було вручено 33 особам в Одеській та 13 особам в Харківській, з обвинувальним актом до суду направлено 27 кримінальних проваджень в Одеській області і 8 в Харківській.

Одержання хабара (Ст. 368 КК України - прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), січень-серпень 2015 р.

Області:

Обліковано кримінальних правопорушень

Вручено повідомлення про підозру

З обвинувальним актом передано до суду

Одеська

81

33

27

Харківська

32

13

8

Кожен має змогу зробити висновки самостійно.

Інше важливе джерело інформації – Звіт про стан протидії корупції за 8 місяців 2015 р. по Харківській області - надає наступну інформацію.

За означений період до суду було передано 101 протокол про адміністративні корупційні правопорушення. До відповідальності притягнуто 79 осіб. Їм було призначено штраф, сума якого сумарно складає 25 тис. 260 грн. Особливо впадає в очі та обставина, що збитки, завдані цими корупційними правопорушеннями, дорівнюють аж 3 тис. 596 грн. Тільки 2 особи було звільнено з посади у зв’язку з притягненням до відповідальності за корупційне правопорушення.

Найчастіше винні особи притягались за порушення вимог фінансового контролю, тобто неподання або несвоєчасне подання декларацій про майно (ст. 172-6 КпАП) – 47 % та порушення вимог щодо повідомлення про конфлікт інтересів – 40 % (ст. 172 -7 КпАП) .

Особливо показовим є те, що чисельні сили місцевих правоохоронних органів не виявили жодного “адміністративного” корупціонера серед державних службовців 1-4 категорії, депутатів обласної ради і вище, посадових осіб місцевого самоврядування 1-3 категорії, посадових та службових осіб райдержадміністрацій та облдержадміністрації, а також серед професійних суддів, співробітників прокуратури, органів внутрішніх справ, Служби безпеки України, державної прикордонної та митної служби.

Тепер розглянемо результати боротьби з найбільш небезпечними корупційними правопорушеннями – кримінальними.

За 8 місяців 2015 р. було закінчено розслідування у 95 кримінальних провадженнях стосовно корупційних правопорушень, стільки ж було передано до суду з обвинувальним актом. Жодне з них за версією правоохоронців не було вчинено в складі організованої групи або злочинної організації (!). Тобто корупціонери по-харківські – це такі собі одинаки, які діють на власний розсуд і ризик?

За означений період правоохоронні органи Харківської області виявили 80 осіб, які вчинили кримінальні корупційні правопорушення. За ст. 368 КК України ( обвинувачувалось 34 особи (42, 5%), за ст. 369-2 КК України (зловживання впливом) – 16 осіб (20 %). За ч.ч. 2-5 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) виявлено 14 осіб – 17,5 % .

Серед цих осіб, зокрема, виявлено 1 державного службовця 1-2 категорії та 1 посадову особу облдержадміністрації, 9 державних службовців 4-7 категорії, 7 посадових осіб місцевого самоврядування 3-7 категорії, 12 службових осіб і працівників органів внутрішніх справ. Однак знов “чистими” перед законом залишались депутати обласної ради і вище, професійні судді та інші службові особи судової гілки влади, співробітники органів прокуратури, Служби безпеки України, митної служби, державної кримінально-виконавчої служби Харківської області. Отже, корупція подолана в цих державних органах?

А тепер найбільш красномовні цифри. За 8 місяців 2015 р. в Харківській області за кримінальні корупційні правопорушення згідно відомостям звіту Ф.1 – КОР було засуджено... 20 осіб !

Однак реальне покарання - позбавлення волі на певний строк - було призначено тільки одному винному корупціонеру!

10 особам призначено штраф. Звільнено від покарання з випробуванням і встановленням іспитового строку 9 корупціонерів. Як додаткову міру покарання до 10 осіб було застосоване позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю. Тільки двом особам було призначено конфіскацію майна.

Встановлена сума матеріальних збитків за всіма виявленими корупційними злочинами складає 547, 5 мільйонів грн., з яких відшкодовано тільки 0,4 %, а саме 2 191 810 грн.!

Накладено арешт на майно корупціонерів на суму трохи більше 4, 5 мільйонів грн., вилучено майна, готівки, цінних паперів тощо (із арештованого) на суму 92 689 грн, що складає у доларовому еквіваленті приблизно $ 4000. Пред’явлено позовів на суму 929 214 грн.( приблизно $ 41 000). Питома вага позовів по справам, досудове розслідування у яких здійснювали слідчі прокуратури, дорівнює 5%.

Якщо ці цифри є взірцевими для всієї України, тоді навіть важко уявити, що може бути гіршим за таку “ефективну” роботу! І це при тому, що в Україні зараз 27 прокурорів із розрахунку на 100 тис. населення (після скорочення ця цифра повинна дорівнювати 20). В Німеччині цей показник дорівнює 5, а у Європі в середньому 10 прокурорів на 100 тис. Чисельність міліції (поліції) на 100 тис. в Україні є також однією з найвищих у світі.

Хоча на прикладі того, як реагують на повідомлення про систематичну корупцію в підрозділх ДМС України і, зокрема, в ГУ ДМСУ в Харківській області, в першу чергу, місцеві правоохоронні органи, стає зрозумілим, що при їх збереженні у теперішньому інституційному, а головне, кадровому складі, ми будемо продовжувати жити в двох реальностях – уявній брехливій (за версією чиновників давно вже не правоохоронних органів) і справжній – стикаючись знов і знов з нахабним потуранням права і закону!

Та чи згодні на такий сценарій консервування корупційної системи прості українці, а також міжнародні донори та партнери України?

Час покаже.

© Олена Шостко, 12 жовтня 2015 р. (Передрук матеріалів сайту вітається із зазначенням слів «Всеукраїнська ліга правників проти корупції» та веб-адреси  www.nocorrupt.com)