У попередній публікації ми розібрались, що таке конфлікт інтересів, які існують його різновиди, якими є заходи врегулювання.
Сьогодні розглянемо, яка ж передбачена відповідальність за порушення вимог Закону України « Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів?
По перше, особу може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності, за такі дії:
• неповідомлення безпосереднього керівника про наявність потенційного конфлікту інтересів;
• невжиття керівником заходів щодо врегулювання конфлікту інтересів у підлеглого;
• непередання в установлений законом строк корпоративних прав в управління;
• неповідомлення НАЗК про передачу в управління корпоративних прав.
По – друге, особа, уповноважена на виконання функцій держави/ місцевого самоврядування, або ж особа, що прирівнюється до таких осіб може бути притягнена до адміністративної відповідальності за ст.172-7 КУпАП у разі:
• неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів (штраф від 1700 до 3400 гривень);
• вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів (штраф від 3400 до 6800 гривень);
• за будь-яку із вищевказаних дій, вчинену особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення (штраф від 6800 до 13600 гривень).
Які державні органи уповноважені складати протоколи і накладати адміністративні стягнення?
Це Національна поліція і НАЗК (ч. 1 ст. 255 КУпАП).
Однак слід мати на увазі, що 27 жовтня 2020 р. Конституційний суд України визнав неконституційними низку положень Закону України "Про запобігання корупції", зокрема:
1. Повноваження НАЗК здійснювати моніторинг і контроль за виконанням актів законодавства щодо запобігання і врегулювання конфлікту інтересів;
2. Право вносити приписи про порушення вимог законодавства щодо запобігання і врегулювання конфлікту інтересів;
3. Право складати протоколи про адміністративні правопорушення, віднесені до компетенції НАЗК, застосовувати заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Таким чином, рішенням КСУ від 27.10.2020 №13-р/2020 діяльність НАЗК, зокрема, в частині притягнення до відповідальності за порушення вимог закону щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, заблокована.
З цього приводу, Олександр Новіков - Голова НАЗК, висловив таку думку: "Суспільство має розуміти, що зараз рядовий чиновник, умовно кажучи, головний спеціаліст будь-якого міністерства або органу самоврядування, несе відповідальність за корупційні правопорушення – адміністративну. Натомість, наприклад, народні депутати чи міністри не несуть такої відповідальності. Невирішення цього питання створює велику правову невизначеність і безвідповідальність. Це фактично дає змогу вчиняти корупційні правопорушення саме високопосадовцям".