Що таке корупція?

Що таке корупція? Термін походить від латинського слова “corruptio”, і означає "псування, розбещення, підкуп, продажність". Корупція існувала завжди і є притаманною будь-якій державі, однак її розміри і негативні впливи є досить різними.

Законодавчо термін "корупція" визначено Законом України "Про запобігання корупції" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18#Text

Майже кожен громадянин протягом свого життя зустрічався з тією чи іншою формою прояву корупції. Можливо, і Ви?

Наприклад, хабарництво - найпоширеніше явище. Зверніть увагу, що слово "хабар" зараз використовується лише у побуті, а от у діючому Кримінальному кодексі України це поняття визначається як "неправомірна вигода". Варто нагадати, що у Кримінальному кодексі України, який втратив чинність у 2001 році, десятиліттями використовувалось поняття "хабар" і містились статті, які називались "Одержання хабара" і "Дача хабара". Деякий час цей термін зберігався у сучасному Кримінальному кодексі аж до 2009 року.

Знайома ситуація, коли водія транспортного засобу зупиняють за порушення правил дорожнього руху та щоб "закрити очі" на правопорушення він пропонує неправомірну вигоду, а працівник патрульної поліції її приймає. Або ж існують ситуації, коли навпаки слідчі, прокурори, судді, інші особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вимагають неправомірну вигоду за певні дії або ж бездіяльність.

Не менш поширена корупційна практика розкрадання державного/комунального майна, державного/місцевого бюджету. Наприклад, під час будівництва об’єкту службові особи розпорядника бюджетних коштів, генпідрядник, певні підприємства налагоджують схему розкрадання коштів шляхом завищення обсягів та вартості робіт. Надалі укладаються угоди з фірмами на мільярди гривень, кошти перераховуються субпідрядним організаціям, однак роботи фактично не проводяться. За те, що посадові і службові особи «закривають очі» на ці схеми, їм виплачуються так звані «відкати» - грошова «винагорода» у виді певного відсотка від суми угоди. Частина цих коштів виводиться в тіньовий обіг та на закордонні офшорні рахунки чиновників.

Перелік корупційних незаконних дій, за які передбачена кримінальна відповідальність, міститься у ст. 45 Кримінального кодексу України. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text

Існують й інші форми корупції, такі як непотизм, лобізм, незаконна підтримка і фінансування політичних партій. Можуть також виникати й нові форми корупції внаслідок постійних мінливих процесів у суспільстві.