Президент США Джо Байден проголосив, що боротьба з глобальною корупцією буде в центрі його зовнішньої політики. У червні 2021 р. він підписав Меморандум про визнання боротьби з корупцією одним із основних інтересів національної безпеки США.
За словами провідного юриста-викривача Стівена Кона, партнера-засновника юридичної фірми Kohn, Kohn & Colapinto і голови правління Національного центру викривачів, посилення американських програм викривачів має стати ключовим компонентом у протидії корупції.
У новій статті для National Law Review Стівен М. Кон підкреслює той факт, що за останнє десятиліття тисячі громадян, які не є громадянами США, повідомляли про різні зловживання, починаючи від порушень Закону США «Про корупцію за кордоном» (FCPA) і закінчуючи Законом США «Про запобігання забрудненню на суднах» (APPS). Стівен Кон зазначає, що урядовці, представники правоохоронних органів разом із численними академічними експертами та юридичним комітетом Сенату, високо оцінюють роль викривачів у боротьбі з корупцією.
Вагомим є внесок викривачів у викриття транснаціональної корупції. Наприклад, починаючи з 2011 року 4538 громадян із 129 країн подали відповідні заяви до різних державних органів США згідно Закону Додда-Френка та Закону про корупцію за кордоном. Викривачі відіграють ключову роль у виявленні незаконної іноземної банківської діяльності та відмивання брудних грошей. Зокрема, скандал довкола відмивання грошей у найбільшому комерційному банку Данії (Danske Bank) через естонську філію Danske клієнтами-нерезидентами переважно з Росії і країн колишнього Радянського Союзу на суму 240 мільярдів доларів, був спричинений через повідомлення викривача - банкіра.
До того ж, опитування свідчать, що переважна більшість американців у всіх сегментах населення здебільшого підтримують викривачів.
На думку Стівена Кона, посилений захист викривачів має стати значущим компонентом програми Президента США Джо Байдена із боротьби з корупцією.
Він пропонує дев’ять детальних рекомендацій щодо цього.
Вони такі:
-
Виконувати рекомендації ОЕСР щодо боротьби з міжнародним хабарництвом;
-
Внести зміни до Закону про боротьбу з відмиванням коштів, для узгодження із Законом Додда-Френка;
-
Підтримати зусилля щодо розширення ролі Комісії з торгівлі товарними ф’ючерсами у боротьбі з міжнародною корупцією;
-
Запровадити заходи захисту інформаторів у справах, пов’язаних з незаконною торгівлею та незаконною вирубкою деревини;
-
Належне фінансування та адміністративна підтримка програми IRS (Служби внутрішніх доходів) для інформаторів;
-
Перегляд чинних законів США про викривачів/антикорупційних законів, щоб максимізувати їхній потенціал для боротьби з міжнародною корупцією;
-
Виконувати рекомендацію ОЕСР щодо посилення захисту викривачів шляхом збільшення міжнародних тренінгів та освітніх програм для викривачів;
-
Створити Міжнародний офіс викривачів (“IWO”);
-
Виконувати рекомендації, які Сенат США одноголосно підтримав щодо просування Національного дня визнання викривачів.
Оригінал статті читайте тут: https://www.natlawreview.com/article/whistleblower-protections-key-to-su...
08.11.2021р