Президент України Володимир Зеленський продовжує вкорінювати у суспільну свідомість популістські гасла, які не мають нічого спільного із реальною діяльністю щодо мінімізації корупційних правопорушень, а тому вони тільки підтримують хибні стереотипи щодо легких шляхів подолання цього явища.
Саме формулювання питання для всеукраїнського опитування «Чи потрібно запровадити довічне ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах?» є юридично безграмотним.
Це питання передбачає встановлення санкції у вигляді довічного ув’язнення «за корупцію». По-перше, у Кримінальному кодексі України немає злочину «корупція», а є кримінальні корупційні правопорушення (злочини). Ці злочини відрізняються один від одного, іноді ці відмінності є досить суттєвими. По-друге, якщо ми говоримо про запровадження конкретної санкції, вона має стосуватись конкретної диспозиції норми права, що встановлює відповідальність за конкретний злочин.
Зазначимо, що вже у передвиборчій програмі кандидата на пост Президента було закладено нездійснене антинаукове популістське гасло - не боротьба з корупцією, а перемога над нею! Корупція притаманна будь-якій державі, однак її розміри і негативні впливи - різні. Спочатку потрібно працювати над тим, щоб обмежити її розповсюдження. Кримінально-правові засоби є тільки доповненням комплексного підходу і не можуть самі собою «побороти» корупцію.
Загальновідомо, що потенційних порушників закону стримує не жорстокість покарання, а його невідворотність. Проблема знаходиться, перш за все, в неефективному правозастосуванні норм антикорупційного законодавства. Наприклад, у 2019 р. за вчинення кримінальних корупційних правопорушень, покарання у виді позбавлення волі на певний строк одержало лише 7.6% засуджених за них. Тому спочатку слід провести такі реформи, які унеможливлять вибіркове правосуддя.
Отже, можемо констатувати, що вкидання у суспільний простір такого роду питання є нічим іншим як відволіканням уваги з провальної роботи президентської управлінської вертикалі щодо подолання корупції і маніпулюванням свідомості.